Akcesoria dla psów

szczeniak

Odpowiedzialność

Przyprowadzając psa do domu, musimy sobie zdawać sprawę z dodatkowych obowiązków jakie nas czekają. Zwierze w domu jest całkowicie zależne od nas i bierzemy za nie odpowiedzialność. To my musimy zapewnić mu jedzenie, ciepły kąt oraz opiekę lekarską.

Wychodzenie na dwór

Jak mieszkamy w domu, sytuacja jest ułatwiona. Parę razy dziennie wystarczy psa wypuścić do ogródka i raz wybrać się na dłuższy spacer. Jeśli mieszkamy w bloku i za każdym razem musimy wychodzić, może być to utrudnienie. Każdy pies powinien mieć zapewnioną odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Dzięki temu ma dobrą formę oraz fajną zabawę. Do wychodzenia ze szczeniakiem, przydadzą nam się szelki. Dla maluchów do nauki chodzenia warto kupić model, który ma zapinaną smycz z przodu. Dzięki temu przy ciągnięciu, pieska będzie automatycznie obracać w poprzek. Później możemy pomyśleć o innych rozwiązaniach takich jak obroża skórzana dla psa. W internecie możemy nawet zamówić obroże dedykowane z wyszytym imieniem psa. Dobrze jest także przyzwyczajać psa do kagańca. Nawet gdy nie jest on groźny, niektóre miejsca wymagają noszenia kagańca np. w komunikacji miejskiej.

Karmienie

Organizm psa najlepiej trawi jedzenie, które przeznaczone jest dla niego. Wszelkie suche oraz mokre karmy weterynaryjne na pewno dostarczą mu odpowiednich składników odżywczych. U psów czasami zdarza się alergia najczęściej na kurczaka lub zboża. Wtedy musimy wybrać karmę hipoalergiczną. Pamiętajmy żeby nie dawać psu kości od kurczaka, ich ostre końce mogą poważnie uszkodzić żołądek oraz jelita. Pies nie trawi również czekolady oraz winogron. W większej ilości mogą być one śmiertelne.

Leczenie

Pies musi mieć odpowiednią ilość szczepień m.in. na wściekliznę i nosówkę. Nie wolno nam również zapominać o odrobaczaniu psa raz na pół roku. W sezonie, warto również zabezpieczyć pupila przed pchłami i kleszczami np. przy pomocy specjalnej obroży. Ukąszenie przez kleszcza wywołuje groźne choroby takie jak: babeszjoza, borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.